За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Tesla не е единствениот производител кој има проблем со овој вид кражби, тие најчесто се вршат со фаќање сигнали од далечински клучеви, но очигледно и мобилните телефони се покажуваат како ранливи.

Експертот за безбедност на NCC Group, Султан Касим Кан успеа да го хакира и отклучи Tesla Model Y за само десет секунди. Тоа го направи со помош на лаптоп, поврзан релеј уред и малку познавање на програмирање.

Користењето релеј уред може безжично да го премости сигналот помеѓу автомобилот и паметниот телефон на сопственикот (кој делува како далечински клуч), предизвикувајќи возилото да мисли дека телефонот е во опсег од возилото, иако може да биде стотици метри или дури и милји далеку.

Нападот се заснова на хакирање на мобилен телефон, но може да работи и со далечински клуч, кој се базира на Bluetooth ултра ниска потрошувачка на енергија (BLE).

Процесот може да го управуваат неколку крадци. Ќе се постави мал релеј поврзан на интернет некаде каде што е сопственикот (кафуле, ресторан...). Кога сопственикот и мобилниот телефон/клучот се во опсегот на релеј уредот, на другиот крадец му требаат само неколку секунди да се оддалечи.

Tesla не е единствениот производител кој има проблем со овој вид кражби, тие најчесто се вршат со фаќање сигнали од далечински клучеви, но очигледно и мобилните телефони се покажуваат како ранливи.

Во 2018 година, американскиот производител воведе опција наречена PIN-to-drive, која, доколку се активира, делува како дополнителен безбедносен систем за спречување на кражба. Но, прашање е колку помага и овој систем.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе