За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Се наѕира летната сезона на отворени обувки, па ако сакате стапалата да ви изгледаат прекрасно во сандали, закажете си третман – дома!

Не мора да трошите пари на третмани во салон за убавина, ви предлагаме рецепт за педикир по принципот „направи сам“.

Постојат еден куп домашни третмани за поубава и помека кожа на стапалата, но поедноставен и поевтин од оваа тешко дека ќе најдете.

Значи, за да се ослободите од сувата и распукана кожа на петиците, но и да се почестите со мини спа третман и 15-минутна релаксација, потребни ви се:

- млеко

- сода бикарбона

Треба да ги натопите нозете во длабок сад со топло млеко десет минути. После тоа, добро истријте ги со сода бикарбона, и оставете ги да стојат во млекото некое време.

Потоа исплакнете со топла вода и нанесете дебел слој крем за нега на стапала. Веднаш ќе забележите колку е помека и понежна кожата на стапалата. Постапката можете да ја повторувате еднаш неделно.

Remote video URL

 

Тагови
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Живот

Докторка открива зошто децата не треба да спијат во соба со отворена врата

Read more

Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Read more

Пет причини да заминете на одмор на планина

Read more

Интересни факти за луѓето родени во летните месеци

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Докторка открива зошто децата не треба да спијат во соба со отворена врата

Читај повеќе

Кога гледањето фудбал е опасно по здравјето?

Читај повеќе

Како менопаузата го менува мозокот на жената?

Читај повеќе

Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Читај повеќе
  • play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Читај повеќе

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Читај повеќе

Пет причини да заминете на одмор на планина

Читај повеќе