За новиот документарец на Netflix велат дека е еден од најморничавите

„Can I Tell You a Secret?“ (Може ли да ти кажам една тајна?) е името на застрашувачката документарна серија која ги воодушевува гледачите, а е снимена врз основа на вистинско злосторство.

Новиот документарен филм на Netflix се фокусира на злосторствата на серискиот сајбер демнач Метју Харди и трите негови жртви - Зои Џејд Халам, Аби Фурнес и Лиа Мари Хембли.

Во текот на една деценија, Харди демнеше, малтретираше и ширеше лаги за повеќе од 60 жени преку социјалните мрежи. Харди не само што испраќал пораки до своите жртви, туку и до нивните пријатели, семејството и најблиските.

Наизглед по случаен избор, злобен странец цели на три жестоки млади жени - Лиз, Зои и Лиа - и почнува да им испраќа морничави пораки кои тие првично ги отфрлаат. Тие почнуваат да се грижат дури кога тонот на пораките станува заканувачки. Еден од нив открива дека демначот испраќал остри пораки до таткото на нејзината пријателка, преправајќи се дека е таа.

Полека, жените се наоѓаат заробени во сè поугнетувачки кошмар од кој не можат да се разбудат. Полицијата е вклучена, но од различни причини - полицијата е или неопремена или незаинтересирана и не може да обезбеди задоволителна помош.

Уникатно злосторство на XXI век, документарниот филм од два дела се фокусира на обидите да се изгради случај против сајбер криминалецот - и зошто неговите постапки толку долго останале незабележани.

Remote video URL

„За 'Can I Tell You a Secret?' на Netflix можам да кажам дека е еден од најлудите и најстрашните документарци што сум ги гледал. Буквално се работи за демнач и неговите жртви, препорачувам да го гледате, особено жените“, е една од реакциите на Х.

Оние што досега го изгледале го опишаа како „апсолутно застрашувачки“ и напишаа дека неколку пати морале да ги прекинат епизодите.

реклама

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Филм & ТВ

Зошто Кевин Костнер одби да му даде улога на Крис Хемсворт во својот филм?

Read more

Хенри Кавил ќе стане татко – чекаат бебе со девојката Натали

Read more

Пластичен хирург откри какви зафати направила Анџелина Џоли

Read more

Реквизитерката на Rust осудена на 18 месеци затвор за смртта на снимателката

Read more
 

Сцена

Зошто Кевин Костнер одби да му даде улога на Крис Хемсворт во својот филм?

Читај повеќе

Хенри Кавил ќе стане татко – чекаат бебе со девојката Натали

Читај повеќе
  • play_arrow

Сила и Нервоза е насловот на новиот заеднички сингл на Суперхикс и Фолтин

Читај повеќе
  • play_arrow

Пластичен хирург откри какви зафати направила Анџелина Џоли

Читај повеќе

Реквизитерката на Rust осудена на 18 месеци затвор за смртта на снимателката

Читај повеќе

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Анистон изненади со изгледот на насловна: Како толку се подмлади?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Читај повеќе

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Читај повеќе