За Петков е прифатливо поместување, но не и тргање на ветото

Патот на Република Северна Македонија кон Европа е во интерес и на Бугарија, но не пред таму да се гарантираат правата на Бугарите, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков.

Тој во интервјуто за бугарската телевизија Нова негираше дека е договорено до јуни тргање на ветото на Бугарија. Според него, ништо нема да се направи без гласање во Парламентот и широка јавна расправа.

– Доколку правата на Бугарите со промената на Уставот се гарантирани од ЕУ, со други зборови промената треба да биде дел од пакетот мерки вклучени во Договорот за Република Северна Македонија и нивна должност е да го сменат Уставот на патот кон Европа, тоа е веќе еден чекор напред, рече премиерот.

Тој смета дека ветото треба да се помести, а не да се укине.

– На Македонија ѝ го даваме патот кон Европа, но овој пат е поплочен со барања и обврски, јасно врамен и на тој начин ја користиме цела Европа за да го обезбедиме напредокот што го сакаме како Бугари, појасни премиерот.

Тој рече и дека првото поглавје за влез во ЕУ не може да се отвори без да се смени Уставот. Потоа додаде, веќе не мора да „го менуваат Уставот затоа што Бугарија сака, туку затоа што таков е нивниот договор со ЕУ, кој го дефинира патот на Македонија како земја членка“.

– Ние мораме да го побараме тоа, мора да го ставиме во договорот. Не треба да чекаме некој да ни ја заврши работата. Најглупавата работа што би ја направиле сега е да се сопнеме против бугарскиот интерес. Сега таму имаме нормална влада и таа е подготвена да ги преземе своите обврски преку европски договор, вели бугарскиот премиер Петков.

Бугарија веќе две години го блокира почетокот на преговори на Северна Македонија со ЕУ со тврдење дека земјава ја краде бугарската историја и дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот. Едно од бугарските барањата е и ставање на Бугарите во македонскиот Устав.

реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Македонија

ЈО: Истрага за измама на пациенти во приватна клиника

Read more

Мехмедовиќ: Кичевчанецот е тестиран за мајмунски сипаници, во моментов е во изолација

Read more

Нови 619 случаи на COVID-19 од 1.253 тестови и 803 оздравени пациенти

Read more

Жан Митрев повикан на распит во ОЈО Скопје

Read more
 

Вести

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Читај повеќе

ЈО: Истрага за измама на пациенти во приватна клиника

Читај повеќе

Мехмедовиќ: Кичевчанецот е тестиран за мајмунски сипаници, во моментов е во изолација

Читај повеќе

Бесплатна филмска проекција за загревање за 13. МакеДокс

Читај повеќе

Уапсен жител на Василево осомничен за обљуба врз малолетничка

Читај повеќе

Нови 619 случаи на COVID-19 од 1.253 тестови и 803 оздравени пациенти

Читај повеќе

Жан Митрев повикан на распит во ОЈО Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ведет“ на МакеДокс: Како се однесуваме кон животните кажува многу за тоа како се однесуваме кон луѓето

Читај повеќе

Дисциплински мерки за несоодветно постапување на полициски службеници со новинарката Клинчарова

Читај повеќе