За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

На патиштата ретко ќе видите егзотични суперспортски автомобили, па ретки се и сообраќајките со нив. Но, се случуваат, а доказ за тоа е и овој судир на редок Ferrari Enzo во Холандија.

Автомобилот, управуван од механичар, удри во дрво откако возачот очигледно изгубил контрола на лизгавиот пат. Возилото наводно е на фирмата Kroymans Automotive, овластен застапник на Ferrari во подрачјето каде се случи несреќата.

Овој редок примерок на Ferrari Enzo е опремен со V12 мотор со 650 КС и вреди околу 2,5 милиони евра.

Автомобилот удрил во дрво од страната на совозачот, оттргнувајќи ги двете тркала од десната страна. Видливи се и оштетувањата на каросеријата, а поради тежината на судирот, се активирале и воздушните перничиња.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @european_carshots

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе

Изненадувачки, некои возачи не го знаат копчето за рециркулација

Читај повеќе