За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Во последните три дена во земјава се регистрирани 108 нови случаи на COVID-19 од направени 976 тестирања. Оздравени се 135 лица, а во истиот тридневен период регистрирани се тријца починати.

-Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 30.09 до 02.10.2022) направени се 976 тестови, а регистрирани се 108 нови случаи на COVID-19: Скопје – 83, Прилеп – 5, Штип – 4, Битола, Тетово, Кавадарци, Кичево и Кратово – по 2, Кумнаново, Охрид, Струмица, Гевгелија, Неготино и Македонски Брод – по 1. Од вкупниот број на позитивни (108), регистрирани се 30 реинфекции, информираат од Министерството за здравство.

Регистрирани сe 135 оздравени пациенти и тоа од Скопје – 90, Прилеп – 7, Охрид – 6, Битола – 5, Тетово – 4, Штип, Кавадарци, Кратово и Куманово – по 3, Кичево, Гевгелија, Неготино и Велес – по 2, Ресен, Крива Паланка и Берово – по 1.

Во текот на изминатите три дена (30.09-02.10.2022) пријавени се 3 починати лица. Две од Охрид (81г и 89г) и едно од Кратово (72г), сите се  починати во болнички услови.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161537, Активни   307
Куманово    18216, Активни    16
Битола      17940, Активни    33
Прилеп      15495, Активни    20
Тетово      14466, Активни    13
Кавадарци   12082, Активни    12
Велес 10796, Активни    4
Охрид 10308, Активни    8
Гостивар    10274, Активни    1
Струмица    8778, Активни     4
Штип  8758, Активни     14
Кичево      6073, Активни     7
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5171, Активни     0
Гевгелија   4878, Активни     2
Неготино    4142, Активни     3
Ресен 3029, Активни     6
Радовиш     2836, Активни     4
Свети Николе      2794, Активни     1
Крива Паланка     2662, Активни     2
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1874, Активни     1
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1128, Активни     4
Богданци    1101, Активни     1
Крушево     1037, Активни     0
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   799, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Досега во земјата се направени вкупно 2.170.602 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.069, бројот на оздравени пациенти е 333.067, на починати е 9.537, а бројот на активни случаи изнесува 465.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Македонија

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Read more

Ќе се дише ли зимава?

Read more

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Read more

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе