НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕ ИСТОК

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Бостон Селтикс победија со 133:128 против Индијана Пејсерс на стартот од финалето на Источната конференција.

Првиот дуел во серијата, кој се игра во четири добиени натпревари, му донесе предност на Бостон во битката за големото финале во НБА. Но, дуелот во „ТиДи Гарден“ донесе вистинска забава, возбудувања, грешки и одлични потези, а на крајот заврши по продолжение.

Дуелот беше драматичен од самиот почеток до крајот, а на крајот од регуларниот дел видовме вистинско лудило. Кошаркарите на Индијана по грешка на 10 секунди пред крајот ја подарија топката со водство од 117:114. Тоа го искористи Бостон.

Џејлен Браун постигна фантастична тројка за израмнување на натпреварот и го испрати во продолжение на помалку од 6 секунди до крајот на натпреварот.

Кога се играше продолжението, таму се појави вториот херој на Селтикс. Тоа е Џејсон Тејтум, кој постигна дури 10 поени во продолжението и му донесе победа на својот тим од 133:128.

Remote video URL

Најефикасен беше Тејтум со 36 поени, додека Џру Холидеј постигна 28. Во победничкиот тим и Браун се истакна со 26 поени, додека кај гостите најефикасен беше Тајрис Халибртон со 25.

Серијата продолжува во ноќта од четврток кон петок во 2 часот по полноќ (Arena Premium 1), додека во финалето на Западот играат Далас Маверикс и Минесота Тимбервулвс, кои вечер во 2:30 по полноќ ќе го одиграат својот прв натпревар од серијата. Директен пренос ќе има на Arena Premium 1.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе