Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Компанијата Ford официјално го потврди 24 септември како датум за претставувањето на моделот Puma ST.

Првиот тизер за Puma ST  беше објавен во мај годинава, а потоа Ford се фокусираше на други активности. Сега компанијата објави нов, многу забавен тизер со кој го потврди и датумот за промоција.

Краткиот видеоклип објавен на Twitter нуди малку детали за ентериерот и екстериерот на моделот, во мис со реакции на луѓето вклучени во развојот на Puma ST.

URL

Оваа кросовер „ѕверка“ ќе понуди комбинација од возбудливоста на моќниот хечбек и практичноста на малиот кросовер.

Базиран е на моделот Fiesta, а ќе го придвижува 1,5-литарски трицилиндарски мотор со турбополнач кој развива 198 коњски сили и максимален вртежен момент од 290 Nm.

Се очекува да постигнува забрзување од 0 до 100 км/ч за шест секунди.

Puma ST на европскиот пазар ќе стигне подоцна годинава, а единствен директен ривал ќе ѝ биде Volkswagen T-Roc кој има 2,0-литарски TSI мотор од 190 КС.

Тагови
реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Каде е Барон Трамп?

Read more

Авто новости

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Read more

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Read more

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе