Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Сите знаеме кои комбинации на храна инстантно предизвикуваат да подголтнеме од сласт, но не се сите добри за нашето здравје.

Ова се забранетите, нездрави комбинации кои треба да се избегнуваат. Од некои можеби ќе се изненадите, бидејќи се кулинарска традиција кај нас.

Помфрит и јајца

При пржење компири се формира голема количина скроб и канцерогени супстанции, така што дополнително може да ја влошите ситуацијата со протеините од јајцата.

Колачиња и млеко

Ако јадете колачиња, кекси  бисквити со млеко или какао, ризикувате металоиди и непријатна ферментација во стомакот. Општо земено, нутриционистите сметаат дека млекото треба да се консумира одделно од другите производи.

Домат и сирење

Оваа комбинација е многу вкусна, но ги преоптоварува панкреасот и црниот дроб. Киселините на доматот реагираат со калциумот кој се наоѓа во белото сирење, создавајќи специфични наслаги во нашите зглобови. Се разбира, не е потребно целосно да се исклучат доматите и сирењето од менито, но не треба да ги јадете овие производи заедно премногу често.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе