Задолжителна вакцинација на здравствените работници, одлучи Франција

Францускиот парламент денеска усвои закон за задолжителна вакцинација против COVID -19 за здравствените работници и за воведување на здравствена карта за широк спектар на социјални активности, додека Франција се бори со четвртиот бран на ширење на коронавирусот.

На посетителите кои одат во музеи, кина или базени во Франција веќе им е забранет влез освен ако немаат пропусница што укажува на тоа дека биле вакцинирани против КОВИД или неодамна направиле негативен тест. Пропусницата важи и за влез на големи фестивали и во клубови.

Од почетокот на август, ќе биде потребна пропусница за влез во ресторани и барови и за патување на подалечни дестинации со воз и авион.

Мерките содржани во законот треба да траат до 15 ноември, а последното зелено светло на Уставниот суд ќе биде потребно пред законот да стапи на сила.

Уште недоволно вакцинирани

Франција, како и многу други земји ширум Европа, се соочува со многу заразната делта варијанта, најпрво идентификувана во Индија, која се заканува да ја продолжи пандемијата.

На почетокот на јули, Франција бележеше околу 4.000 нови случаи на инфекција со коронавирус на ден, а минатата недела тој број достигна 22.000. Расте и бројот на хоспитализирани.

Властите ги зголемуваат напорите за олеснување на масовните вакцинации. До недела, 49,3 проценти од вкупно 67 милиони француско население примиле две дози - или една доза на вакцина - што сè уште е далеку од прагот за кој експертите велат дека во голема мера може да го запре пренесувањето на болеста или имунитетот на стадо.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Свет

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Read more

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Read more

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Read more

Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Read more
 

Вести

Нови 336 случаи на COVID-19 од 3.425 тестирања, 17 починати

Читај повеќе

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Читај повеќе

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза

Читај повеќе

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Читај повеќе

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Читај повеќе

Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Читај повеќе

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Читај повеќе

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Читај повеќе

Граната од Прва светска војна безбедно отстранета при ископ на улица во Скопје

Читај повеќе