Заедничка изјава на Пендаровски и претседатели на НАТО земји-членки за руската одлука за анексија на украински територии

Претседателите на НАТО земји-членки од Централна и Источна Европа, меѓу кои и претседателот Стево Пендаровски, дадоа заедничка пишана изјава во врска со одлуката на Русија за нелегално анектирање на украински територии во која повторно изразуваат поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

-Ние, претседателите од Централна и Источна Европа, од земји чиишто лидери го посетуваа Киев за време на војната и лично беа сведоци на последиците од руската агресија, не можеме да молчиме пред фрапантното прекршување на меѓународното право од страна на Руската Федерација и во таа насока ја даваме следнава изјава: Повторно ја изразуваме нашата поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина. Не ги признаваме и никогаш нема да ги признаеме руските обиди за анектирање на која било украинска територија, се наведува во изјавата.

Цврсто стоиме, се посочува понатаму, на одлуката од НАТО Самитот во 2008 година во Букурешт за членството на Украина во иднина.

-Даваме целосна поддршка на Украина во својата одбрана од руската инвазија, бараме од Русија веднаш да се повлече од сите окупирани територии и ги охрабруваме сите сојузници значително да ја зголемат воената помош кон Украина.  Секој што ќе изврши чин на агресија мора да сноси одговорност и да биде изведен пред правдата, стои во заедничката изјава.

На изјавата потпишани се Милош Земан, претседател на Чешката Република, Алар Карис, претседател на Република Естонија, претседателот на Република Латвија Егилс Левиц, Гитанас Науседа претседател на Република Литванија,  Стево Пендаровски претседател на Република Северна Македонија Мило Ѓукановиќ претседател на Република Црна Гора, Анджеј Дуда претседател на Република Полска Клаус Јоханис, претседател на Романија и Зузана Чапутова, претседателка на Словачката Република.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Македонија

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Read more

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот најави жалба

Read more

Слаб снег на Стража, Ѓавато, Маврово, Попова Шапка и Крушево

Read more

18 години затвор за Анџело и Клементина, 16 за Андреј за убиството на Денис Тот

Read more
 

Вести

CNN најави отпуштања на вработените

Читај повеќе

Путин остана без 160 генерали и полковници

Читај повеќе

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Читај повеќе

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Читај повеќе

Русија забрани извоз на воена опрема за 40 земји, меѓу нив и Македонија

Читај повеќе

Близок соработник на Путин поднесе оставка

Читај повеќе

Африка на работ на глад, Русија донира 260.000 тони ѓубриво

Читај повеќе

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Читај повеќе

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот најави жалба

Читај повеќе