Заев: Ова е историски Самит на НАТО за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев, кој денеска присуствува на Самитот на Северноатланскиот совет, истакна дека ова е историски самит за Северна Македонија и оти стоиме рамо до рамо заедно со сите членки на НАТО и сведочиме за нејзиното единство.

Заев рече дека пред нашите сојузници истaкнал дека сме посветени на визијата за Балканот во 21 век како регион на мир и стабилност.

-Посветени сме да изградиме нов Балкан со зајакната регионална соработка. Затоа е важно балканските земји да имаат јасни визии, рече премиерот.

Тој му се заблагодари на Столтенберг за креирањето на агендата 2030 и за широките консултации. Агендата, според Заев, навреме ги адресира промените и го прави НАТО подготвен за 21 век.

Претседателот на Владата Заев, заедно со лидерите на земјите – членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинашниот Самит на Алијансата, односно  на пленарната седница на Северноатлантскиот совет.

Шефовите на држави и влади на oвој Самит се согласија дека тој се одржува во клучен момент за Алијансата и за нејзината колективна безбедност.

Во ерата на новите поместувања на глобалната безбедносна сцена НАТО ги засилува позициите наспроти предизвиците за заедничко да донесување одлуки на стратешко ниво за понатамошно прилагодување на НАТО и неговата клучна улога во иднина, се посочува во соопштението од владината прес-служба.

-Лидерите на НАТО и на земјите членки се едногласни дека ниту една земја или континент не може да се справи сама со овие предизвици, и дека трансатлантското единство и солидарност се од витално значење за да се одржат нашите нации членки на Алијансата безбедни. На НАТО Самитот 2021 е споделена оценката дека пред нејзините членки е историската можност да се зајакне врската меѓу Европа и Северна Америка и НАТО да се подготви за иднината и затоа иницијативата НАТО 2030 за продолжување на адаптацијата на Алијансата е во срцето на Самитот, соопшти претхдно владината прес-служба. 

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Македонија

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

Read more

Донесен ребалансот на Буџетот

Read more

Нови 47 случаи на COVID-19 од 3.593 тестирања

Read more

DW: Груевски отворил фирма во Унгарија

Read more
 

Вести

Кризен штаб на Србија: Трета доза вакцина за лицата со хронични болести

Читај повеќе

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Читај повеќе

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

Читај повеќе

Донесен ребалансот на Буџетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Сузбиена криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога и оружје

Читај повеќе

Нови 47 случаи на COVID-19 од 3.593 тестирања

Читај повеќе

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Читај повеќе

DW: Груевски отворил фирма во Унгарија

Читај повеќе

Шахпаска: Да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа

Читај повеќе