Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Двократниот светски шампион во сноубординг Алекс Пулен најверојатно се удавил додека ловел риба со копје во родната Австралија.

Пулен (32) ловел риба под вода во близина на плажата Голд Коус во Квинсленд.

Нуркач го нашол онесвестен под вода на еден вештачки гребен, а локалните спасувачи го извлекле на плажата и се обиделе да му помогнат. Болничарите од екипата на Брзата помош се обиделе да го реанимираат, но безуспешно.

Сноубордерот познат по прекарот Чампи беше носител на знамето на Австралија на Зимските Олимписки игри во Сочи во 2014 година.

Полицијата соопшти дека Пулен најверојатно нуркал сам и не носел маска за кислород.

Чампи претходно на социјалните мрежи објавуваше фотографии од неговите омилени активности: пливање, сурфање и ловење риба со копје под вода.

Спортската бординг заедница се збогува со Пулен преку социјалните мрежи, каде сочувство изразуваат и низа други спортисти и обожаватели на шампионот кои го опишуваат како добар и великодушен човек.

Пулен ја освои шампионската титула во 2011 и во 2013 година и ја претставувал Австралија во сноубординг крос на ЗОИ во 2010, 2014 и 2018 година.

Тагови
реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Читај повеќе

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Читај повеќе

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Читај повеќе

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Читај повеќе

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе