Загрозени околу 25.000 работни места во American Airlines поради COVID-19

Една од најголемите авиокомпании во светот American Airlines најверојатно ќе испрати околу 25.000 вработени на принуден одмор до октомври поради намалениот број на патувања поради пандемијата со COVID-19.

– Порастот на бројот на новозаболени лица и делумното затворање на некои држави доведоа до пад на домашните патувања во САД, се наведува во писмото на извршните директори на American Airlines, Даг Паркер и Роберт Изом.

Во вториот квартал авиокомпанијата забележа пад од 90 проценти на приходите.

American Airlines доби 25 милијарди долари државна помош, а за возврат се обврза дека нема да го намалува бројот на вработени до крајот на септември.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Свет

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Read more

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Read more

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more
 

Вести

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Читај повеќе

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе

Мал број заразени со коронавирус, учениците да се вратат во училиштата

Читај повеќе