Загрозени околу 25.000 работни места во American Airlines поради COVID-19

Една од најголемите авиокомпании во светот American Airlines најверојатно ќе испрати околу 25.000 вработени на принуден одмор до октомври поради намалениот број на патувања поради пандемијата со COVID-19.

– Порастот на бројот на новозаболени лица и делумното затворање на некои држави доведоа до пад на домашните патувања во САД, се наведува во писмото на извршните директори на American Airlines, Даг Паркер и Роберт Изом.

Во вториот квартал авиокомпанијата забележа пад од 90 проценти на приходите.

American Airlines доби 25 милијарди долари државна помош, а за возврат се обврза дека нема да го намалува бројот на вработени до крајот на септември.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Вести

Убиство во Инџиково, скопјанец убиен од две маскирани лица

Читај повеќе

Казна за 470 лица за неносење маска во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Читај повеќе

Запалени две возила на ЕВН во Тетово

Читај повеќе

Бројот на новозаболени од COVID-19 дневно сè уште трицифрен

Читај повеќе

Сончево и топло со мала до умерена облачност

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе