Закерберг под притисок за планираниот „Instagram за деца“

Група демократски пратеници неделава му пишаа на Марк Закерберг за да му извршат притисок да ја информира јавноста за плановите за најавената верзија на „Instagram за деца“.

За време на сослушувањето минатиот месец, Закерберг ја потврди објавата на BuzzFeed дека компанијата истражува стара верзија на својата апликација наменета за помлади корисници.

Неколку претставници на Конгресот, вклучително и двајца сенатори, го потпишаа писмото, изразувајќи „сериозна загриженост“ за способноста на компанијата Facebook да ја заштити приватноста и благосостојбата на помладите корисници.

„Facebook има обврска да осигура дека секоја нова платформа или проект што е насочена кон децата го става благосостојбата на тие корисници, а ние сме скептични дека Facebook е подготвен да ја исполни оваа обврска“, напишаа законодавците.

URL

Тие ги наведоа претходните неуспеси со производи како Messenger Kids, кои имаа маана што им дозволуваше на децата да разговараат со луѓе надвор од нивните поставки за приватност.

„Иако грешките во софтверот се вообичаени, оваа епизода ги илустрираше заканите за приватност на децата преку интернет и докажа дека најголемата социјална мрежа во светот не успеа да ги заштити децата кои компанијата активно ги покани на оваа платформа“, напишаа законодавците.

Во писмото беше утврден краен рок до 26 април за компанијата да обезбеди одговори на сеопфатен и корисно специфичен сет на прашања во врска со идниот производ за деца.

Facebook ја купи Instagram во 2012 година за 1 милијарда долари.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе