Захарова: Европа го избра политичкото сплеткарење со вакцините место здравјето на луѓето

Москва, 6 март 2021 (МИА) – Европските земји играат политички игри околу вакцините место да размислуваат за здравјето на своите жители и да донесуваат одлуки во согласност со нивните потреби, изјави синоќа портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

-Доколку тие во време на пандемија, во време кога им е нарушен распоредот за снабдување со вакцини, не се почитуваат или едноставно немаат вакцини, а имаат можност да соработуваат со земјите каде што се произведува таа вакцина, сепак, давајќи им предност на политичките сплетки во однос на здравиот разум и здравјето на својот народ, тогаш не ме интересира дали ќе се вратат во нормала. Тоа се веќе нивни проблеми, рече Захарова, говорејќи за телевизијата „Русија 24“.

Според портпаролката на рускоот МНР, во 2020 година проблемите со европската солидарност испаднаа од корпата како валкана долна облека.

-Се обидуваат на некој начин тоа внимателно да го камуфлираат, добро разбирајќи во колку лошо светло се прикажаа, изјави Захарова за „Русија 24“.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Read more

Тедрос: COVID-19 за неколку месеци може да се стави под контрола

Read more
 

Вести

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Читај повеќе