Захарова ѝ се заканува на Црна Гора

Русија ќе преземе соодветни мерки против Црна Гора, која од 10 јули забрани емитување на голем број руски медиуми, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Сметаме дека уште еден напад на црногорската влада е непријателски чин на отворена цензура, со цел да се даде изглед на легитимитет на најгрубото кршење на медиумските слободи од една страна, а од друга страна да се добие наклонетоста на Брисел во надеж за ветен напредок на европскиот пат“, рече Захарова, пренесува ТАСС.

За да ја задоволат русофобната трансатлантска агенда, додаде таа, тие се подготвени да продолжат со политиката на поткопување на демократските основи на нивното општество и држава и да им го ускратат правото на своите граѓани да пристапат до информации.

На веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи се наведува дека Агенцијата за електронски медиуми на Црна Гора им наредила на надлежните служби и локалните телекомуникациски компании „целосно да го прекинат емитувањето на руските медиуми најдоцна до 10 јули“.

Станува збор за 20 руски медиумски оператори, меѓу кои Prvi kanal, Rusija 1, RT, Sputnjik, NTV, REN TV и други.

Захарова изјави дека оваа одлука подразбира забрана за сателитско и кабелско емитување на нивната содржина, како и на секое друго средство за дистрибуција, вклучително и интернет.

Според неа, тоа е обид за ретроактивно правно официјализирање на ситуацијата настаната на почетокот на 2022 година.

Потоа, без предупредување, црногорските власти ги блокираа сите руски радиодифузери достапни во земјата и целосно го исчистија информативниот простор од нивното присуство, рече Захарова.

Таа додаде дека сега официјален изговор за воведување на забраната, која неофицијално важеше подолго време, е приклучувањето на Подгорица кон санкциите што Европската унија ги воведе кон руските медиуми.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Свет

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Read more

Расте фрустрацијата во НАТО: Гафовите на Бајден го засенија важниот самит

Read more

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Read more

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more
 

Вести

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Читај повеќе

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Читај повеќе

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Читај повеќе

Температури до 42°C, UV индексот 10

Читај повеќе

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Читај повеќе