Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Aston Martin го започна сериското производство на луксузниот SUV -моделот DBX.

По 5 години од премиерата на концептот, британската автомобилска компанија започна со производството на нејзиниот прв SUV.

Aston Martin DBX беше претставен кон крајот на 2019 година, а првите продукциски примероци од овој автомобил излегоа на почетокот на јули од фабриката во Велс.

DBX користи 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор на Mercedes-AMG. Моторот развива 550 коњски сили и 700 Nm максимален вртежен момент.

Силата се пренесува на сите 4 тркала со помош на 9-степен автоматски менувач. Од 0 до 100 км/ч забрзува за 4,5 секунди.

Цената на Aston Martin DBX во Велика Британија започнува од 158.000 фунти, во Германија се продава за 193.500 евра, а во САД се продава по цена од 189.900 долари.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе