Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Човек може да стане зависен од скоро сè, вклучително и порнографија.

Иако многумина ја сметаат порнографијата само како збир порнографски филмови, видеа или слично, желбата да се гледа порнографија кажува многу за сексуалниот идентитет на една личност. Половиот идентитет се развива на рана возраст кај луѓето и врз неговиот развој можат да влијаат голем број фактори во текот на животот.

Зависноста од порнографија се развива поради чувството на задоволство и уживање што се јавува за време на или по гледање порнографска содржина. Сепак, како и секоја зависност, во позадина постои едноставен преглед на човечката психа. Самиот поим за зависност од порнографска содржина не е медицински потврден и не се третира официјално, но се смета дека секое претерување укажува на специфичен психолошки проблем.

Студија од 2015 година покажа дека по само 300 милисекунди гледање порнографија, се случуваат промени во активноста на централниот нервен систем. Предизвикува иста реакција во мозокот кога зависник од дрога гледа прибор за дрогирање или слики поврзани со дрога.

Симптоми на зависност од порнографија

Зависностите како ментална или физичка состојба се јавуваат кога веќе не можеме да функционираме без нештото и кога тоа почнува да ни создава тешкотии во секојдневниот живот. Во медицинска смисла, зависноста е хронична и повторувачка болест и се јавува како резултат на стимулација на активноста на централниот нервен систем. Кога ќе ја постигнеме оваа состојба со злоупотреба, во оваа смисла, се развива прекумерна потрошувачка на порнографска содржина, болест или зависност од порнографија.

Сепак, лицето кое сака да гледа порнографска содржина одвреме-навреме и ужива во тоа, не е автоматски зависно од порнографија. Неопходно е да се направи разлика дали станува збор за желба или зависност.

Еве неколку симптоми на зависност од порно:

· Силна желба да се консумираат порнографски содржини

· Однесување насочено кон пребарување порнографска содржина

· Неможност да се запре конзумирањето на ваква содржина

· Губење на сексуалната желба во реалниот живот

· Чувство на возбуда исклучиво со порнографска содржина

· Губење на чувството за привлечност кон други луѓе

· Криење на порнографските материјали од партнерот/партнерката

· Физичка болка на гениталиите

· Чувство на лутина и беспомошност поради постојаната желба за порнографија

Зависноста од порнографија не се разликува премногу од другите зависности, како од дрога, цигари или алкохол. Сите тие се засноваат на процесот во кој едно лице бара содржина (во овој случај порнографија), чувствува задоволство само кога ќе го добие, и додека го нема, чувствува болка, тага или празнина.

Дополнителни проблеми

Луѓето кои се зависни од порнографија можат да имаат големи потешкотии во врските и наоѓањето партнер. Покрај тоа што поради порнографска содржина имаат нереална идеја за тоа како треба да изгледа или да се однесува нивниот партнер, тие тешко можат да почувствуваат сексуална возбуда кон вистинската личност.

Ова предизвикува осаменост и, следствено, дополнително ја поттикнува зависноста. Освен самотијата во смисла на наоѓање партнер, не е невообичаено зависна личност да биде целосно воздржана да се поврзе со луѓе и на тој начин да изгуби пријателства или да не создаде нови.

Поради зависноста од порнографија, лицето може да го троши своето време на консумирање наместо да го користи своето време корисно. Ова може да предизвика потешкотии на факултет, училиште, па дури и на работа. Луѓето кои се зависни често се немирни и вознемирени кога се воздржуваат од зависноста, што го отежнува нормалното секојдневно однесување.

Терапија за зависност од порнографија

Иако медицинската заедница не ја признава зависноста од порнографија како болест, сите потешкотии со менталната состојба во секојдневниот живот треба да се третираат правилно. Компулсивната консумација е посебен услов што треба да се третира за да им се олесни животот на зависниците.

Вие не мора сами да ја лекувате зависноста, но секогаш можете да контактирате со вашиот лекар, кој ќе ве упати на психолог. Со разговор, групна терапија или бихевиорална терапија, би можеле да го решите проблемот и на тој начин да престанете да влијаете негативно на вашиот живот и на луѓето околу вас.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Љубов и секс

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Read more

Трите најверни хороскопски знаци

Read more

Пет работи кои секоја изневерена жена треба да ги знае за љубовницата

Read more

Знаци дека партнерот е несигурен во себе и незадоволен во врската

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе