НАЈГОЛЕМИОТ ПАЗАР НАЈАВИ

Заврши растот на цените на половните возила

Повеќе од две години дилерите на половни автомобили ги тријат рацете од среќа, но сега се чини дека ситуацијата се менува.

 

Вакви се најавите од најважниот светски пазар, САД, кој продолжува да диктира трендови во речиси сè. Со пандемијата на коронавирус, понудата на нови возила се намали поради проблеми со снабдувањето со чипови, па цените на половните автомобили почнаа да растат на невидено ниво - некои користени автомобили беа поскапи од новите автомобили.

New York Times пишува дека цените на половните возила сега паѓаат, односно пазарот се нормализира, паралелно со драматичната криза на големите трговци на мало како што е Carvana. Во последниот квартал од минатата година, Carvana имаше загуба од 500 милиони долари и отпушти 4.000 вработени.

Вредноста на користените возила во САД минатата година падна за 14 отсто, а годинава ќе падне за уште четири отсто. Причини?

Американците купуваат помалку користени автомобили поради стравувањата од рецесија и зголемените каматни стапки на хипотеките, кои се зголемуваат за да се намали инфлацијата.

Американските трендови обично се важни и за европскиот пазар, па ќе видиме што нè чека.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Авто новости

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Read more

Renault го претстави новиот Espace

Read more

Подобро и од легнат полицаец

Read more

Volkswagen откри што е потребно да се произведе е-автомобил од 20.000 евра

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Читај повеќе
  • play_arrow

Renault го претстави новиот Espace

Читај повеќе
  • play_arrow

Подобро и од легнат полицаец

Читај повеќе

Volkswagen откри што е потребно да се произведе е-автомобил од 20.000 евра

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Mercedes 230 SL денеска слави 60-ти роденден

Читај повеќе

Дали смее моторот да работи додека полните гориво?

Читај повеќе

Бензинците сè попопуларни во Германија

Читај повеќе

Постигнат е договор за дизел и бензински возила во ЕУ

Читај повеќе

Volkswagen потврди: Доаѓа новиот Passat

Читај повеќе