Здрава храна која прави да се чувствуваме уморно

Одредена храна што ја јадете може да ве подигне и разбуди, додека друга ќе придонесе за замор. Не се работи само за брза храна и јадење во изобилие. Некои видови храна што ги сметаме за здрава храна, исто така може да придонесуваат за чувството на тромавост и замор.

Ако се чувствувате уморно и чувствувате дека воопшто не можете да се наспиете, размислете да го ограничите внесувањето одредена храна во текот на денот.

Леб

Јаглехидратите предизвикуваат брз скок на нивото на гликоза во крвта, поради што може да добиете ненадеен наплив на енергија.

Но, кога нивото на гликоза повторно ќе се намали, најверојатно ќе доживеете пад на енергија што ќе го поттикне заморот.

За тромоста особено придонесува белиот леб, додека лебот од цели зрна е помалку веројатно да биде причина за замор.

Цреши

Ова овошје е природно богато со мелатонин кој ги контролира циклусите на спиење и будење.

Дополнителна доза на мелатонин може да испрати сигнал до телото дека е време за спиење, затоа јадете ги црешите како десерт или јадете ги после вечера.

Темно чоколадо

Иако темното чоколадо содржи кофеин, сепак содржи и серотонин, невротрансмитер кој може да ви помогне да се опуштите.

Интересно е што млечното чоколадо не содржи серотонин и всушност може да ви помогне да бидете побудни.

Мисиркино месо

Посните протеини како мисиркино месо, риба, пилешко и сирење со малку маснотии се богати со триптофан, амино киселина која го зголемува нивото на серотонин.

Банани

Калиумот и магнезиумот во бананите се одговорни за чувството на летаргија и замор. Тие ви помагаат да ги опуштите мускулите и да ве испратат во земјата на соништата.

Наместо тоа, посегнете по портокал бидејќи мирисот на цитрус може да помогне да се зголеми енергијата.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Здравје

Храна што помага да го подобрите помнењето

Read more

Едноставен тест од 10 секунди открива дали сте во ризик од прерана смрт?

Read more

Колку витамин Д ви треба според возраста?

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат 21 пат месечно?

Read more
 

Магазин

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе

Храна што помага да го подобрите помнењето

Читај повеќе

Секс на плажа: Што треба да знаете за да одбегнете катастрофа?

Читај повеќе