Здравствената состојба на Шумахер најдобро чувана тајна, откриени нови детали

Ф1
Б.С.Б.
/ 16.12.2020 / 15:00

Минаа скоро 7 години откако германскиот возач на Ф1 Миахел Шумахер доживеа серозна повреда на главата во текот на скијање на Алпите.

Кацигата му го спаси животот, но оттогаш светот многу малку знае за неговата здравствена состојба.

Тој беше во индуцирана кома, опериран неколку пати, а семејството внимателно го чува од вниманието на медиумите и обожавателите. Ретки се луѓето кои го посетуваат од 2013 година.

А, го посетуваат само лекари, најблиски роднини и ретки пријатели.

Меѓу нив е и неговиот добар пријател Жан Тод, кој не зборува многу за состојбата на Шумахер, но секоја негова реченица дава надеж дека Германецот ќе закрепне.

„Јас сум многу дискретен по тоа прашање, но Михаел имаше тешка несреќа која остави длабоки последици по него. Оттогаш се лекува на начин со цел еден ден да се врати во нормалниот живот“, изјави тој пред француските новинари.

За состојбата на Шумахер зборуваше и неговиот пријател Рос Брон, кој ќе ги следи настапите на Мик Шумахер во Ф1.

„Очигледно ќе биде многу интересно сега кога и Мик Шумахер ќе вози во Ф1, имам голема верба во него. Сето ова не потсетува на несреќата на Михаел, сите помислуваме колку би било убаво и тој да може да учествува во тоа“, вели Брон.

Тој додаде:

„Никој од нас не знае колку Михаел може да разбира. Ајде да се молиме дека еден ден ќе биде дел од сето ова, тоа би било одлично“, вели Брон.

реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе