Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Зебра која побегнала од зоолошката градина во јужнокорејската престолнина со часови лутала низ улиците на овој град, пред да биде фатена и вратена во својот дом.

Зебрата по име Серо, што значи на корејски „вертикално“, побегнала во четвртокот попладне, а полицијата, пожарникарите и вработените во зоолошката заедно работеле за да ја фатат. На снимката објавена на интернет се гледа како зебрата трча покрај возилата на прометните улици, а исто така бара храна во корпите за отпадоци.

Станува збор за млада зебра родена 2021 година, која побегнала откако уништила дрвена ограда. Кога била пронајдена, зебрата била успиена, а потоа со камион била пренесена во зоолошката градина. После тоа, извршен ѝ бил ветеринарен преглед и констатирано дека е во стабилна состојба.

Remote video URL

Зоолошката градина во Сеул е дом на повеќе од 400 животни и 38 животински видови, вклучувајќи корејски кучиња, мајмуни и магариња.

реклама

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Чек дис аут

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Read more

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Топ 12 ненаселени места во светот

Read more
 

Магазин

Што е најдобро да јадете за ужина за здрави црева?

Читај повеќе

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Читај повеќе

Се појави нов сој на коронавирусот

Читај повеќе

Како правилно да ги отстраните пестицидите од овошјето и зеленчукот?

Читај повеќе

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Читај повеќе

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе