Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Макфакс
/ 03.06.2023 / 11:09

Украина е подготвена да ја започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата што е под руска окупација, изјави претседателот Володимир Зеленски во интервју објавено денеска. „Цврсто веруваме дека ќе успееме“, изјави Зеленски за The Wall Street Journal.

„Не знам колку време ќе потрае. Да бидам искрен, може да оди на различни начини, сосема поинакви. Но, ние ќе го направиме тоа и сме подготвени“, рече Зеленски.

Киев се надева дека контраофанзивата за враќање на територијата ќе ја промени динамиката на војната што беснее откако Русија го нападна својот помал сосед пред 15 месеци. Зеленски минатиот месец рече дека Украина мора да почека да пристигнат уште западни оклопни возила пред да започне контраофанзива.

Тој направи дипломатски напори да ја задржи поддршката од Западот, барајќи поголема воена помош и оружје, кои се од суштинско значење за Украина да успее во нејзините планови. Русија држи делови од украинската територија на исток, југ и југоисток.

Долгиот период на суво време во некои делови на Украина ги поттикна очекувањата дека може да биде неизбежна контраофанзива. Во текот на изминатите неколку недели, Украина ги засили своите напади врз руските складишта за муниција и логистичките рути.

Во саботата, украинската војска во дневен извештај објави дека Марјинка во источниот регион Донецк била во фокусот на борбите. Украинските сили ги одбија сите 14 напади на руските сили таму, се вели во извештајот.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Свет

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Read more

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Read more

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more
 

Вести

Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Читај повеќе

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Читај повеќе

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје

Читај повеќе

Шефот на сицилијанската мафија во кома, лекарите престанаа да го хранат

Читај повеќе

Доларот зајакна десетта недела по ред – ова не се случило 10 години

Читај повеќе

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Читај повеќе

Попладне нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

Читај повеќе

Дете со мотор во Струга прегази девојче на улица

Читај повеќе