Зеленски: Руската формула на терор го остави Киев без вода и без струја

Б.С.Б.
/ 24.11.2022 / 08:20

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за „злосторство против човештвото“ откако нова серија ракетни напади предизвикаа прекин на струја во Украина.

Зеленски пред Советот за безбедност на ОН преку видеолинк изјави дека руската „формула на терор“ присилила милиони луѓе да останат без електрична енергија, без греење и без вода, на температури под нулата.

Во нападите починаа најмалку 7 луѓе, објави Украина. Нуклеарните електрани се исклучени. Три електрани кои сè уште се под контрола на Украина се исклучени од мрежа, а електраната во Запорожје – најголема во Европа, мора да работи на дизелски генератори за напојување на разладните системи и клучните безбедносни опреми. Истата е оштетена од гранатирање.

Соседна Молдавија вчера исто така доживеа големи прекини на струја, иако не беше директно погодена. Како што се доближува зимата, Москва ги засили ударите на украинската енергетска инфраструктура.

Околу 80 проценти од домаќинствата во Киев се без вода и без струја по вчерашниот руски ракетен напад, јави dpa, повикувајќи се на властите.

„Сите општински служби работат на обновување на снабдувањето со електрична енергија и вода во Киев што е можно поскоро“, изјави градоначалникот Виталиј Кличко.

Во вчерашниот руски ракетен напад погодени се телевизиската мрежа, електропреносната мрежа и водоснабдувањето. Во моментов, електричните автобуси не сообраќаат поради недостиг на електрична енергија, а возовите сообраќаат на секои 10 минути.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе