Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

Б.С.Б.
/ 26.11.2022 / 08:45

За прв пат од почетокот на војната, украинскиот претседател Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, велејќи дека не ја завршил добро работата.

Тој во вечерното обраќање ги повика локалните власти на поодговорен пристап во обезбедувањето на „точките на непобедливост“ откако добил многу поплаки од Киев.

Кличко наводно не ги организирал добро засолништата, па затоа останале без струја и вода како последица на руските напади.

„Всушност, само контролните пунктови распоредени во базата на Државната служба за вонредни состојби и на железничката станица во главниот град се соодветно обезбедени, а на другите пунктови допрва треба да се работи. Обрнете внимание, ве молам. На жителите на Киев им е потребна поголема заштита“, порача Зеленски.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе