Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Земањето поголеми количини на антибиотици за борба против бактерии отпорни на терапија, всушност може да зајакне некои од нив, покажа една студија објавена неделава.

Отпорноста на антибиотици е „една од најголемите закани по светското здравје и според некои проценки може да предизвика 10 милиони смртни случаи до 2050 година“, предупредува Светската здравствена организација (СЗО).

Претходните научни студии покажаа дека препишувањето посилни дози на антибиотици може да го забави капацитетот на бактериите да станат отпорни на терапијата, но ефектот на таквата стратегија врз општата состојба на микробите е малку проучен.

Научниците од повеќе европски земји ја анализирале реакцијата на Е. coli на различни концентрации на трите антибиотици кои обично се препишуваат против оваа бактерија.

Ако зголемените дози на антибиотици ја забават стапката со која бактериите стануваат отпорни, тие исто така доведуваат до тоа микробите „да бидат во подобра форма“ и побрзо да се размножуваат, се вели во студијата објавена во Royal Society Biology Letters.

„Сметаме дека стапката на раст е добар показател за нивната форма, со хипотезата дека сојот што расте побрзо, најверојатно ќе се наметне и ќе стане доминантен над другите“, вели Мато Лагатор, биолог од Универзитетот во Манчестер, водач на студијата.

Овие резултати „даваат дополнителна димензија на проблемот со оптималното дозирање на антибиотици“, пишуваат научниците и предупредуваат дека употребата на поголеми дози отвора „дилема“.

„Главната цел на развојот на нови лекови е да се ослободиме од инфекцијата. Сепак, ретко се зема предвид можноста целните бактерии да станат отпорни на овие лекови“, предупредува Лагатор.

„Концентрирањето на непосредната корист - таа терапија е поефикасна доколку се дадат зголемени дози - без разбирање на долгорочните последици, може да биде проблем“, заклучи Лагатор, повикувајќи се на нови студии во оваа област.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Здравје

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Read more

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Read more

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Read more

Најголемите митови за автофагија

Read more
 

Магазин

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Читај повеќе

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Читај повеќе