Жените кои се сингл подолго време се посреќни во животот

Дали се чувствувате како сите околу вас да се во врска? Дали семејството и пријателите постојано ви вршат притисок и ве прашуваат „Кога брак? А деца?“

Уште од рана возраст жените ги учат дека единственото нешто што ќе ги направи среќни е да најдат животен партнер, но тоа воопшто не е точно. Всушност, жените кои остануваат сингл подолг период од животот, на долг рок завршуваат посреќни - со или без партнер.

Еве шест причини зошто самостојноста ќе ви помогне да се реализирате во животот и да бидете среќни засекогаш.

Нема да се откажете од кариерата или други цели во животот поради љубовна врска и партнер

Повеќето жени целосно ги игнорираат своите аспирации во животот и ги ставаат на прво место потребите на своите партнери. Ако сте слободни, ова не е ваш проблем и никогаш нема да биде. Вие сте посветени на своите цели и желби во животот и постапувате во согласност со вашите сопствени интереси. Не мора да прифаќате никакви компромиси и го живеете животот од вашите соништа. И во никој случај, никогаш не ставајте го животот во мирување затоа што го чекате Господин совршен!

Ќе научите пред сѐ да се сакате и цените себе си

Сите сакаме да добиваме афирмации од саканата личност, но најсреќните жени се оние кои сами на себе си се најголем обожавател. Кога сте сингл подолго време, учите како да зависите само од себе и секогаш да се потпирате на себе. Знаете како да си го подобрите расположението по лош ден, како да си дадете комплимент и да се охрабрите пред големите предизвици. Ако навистина ви е потребна дополнителна поддршка, вашите пријатели и семејство се тука за вас. И тоа е повеќе од доволно!

Ќе научите да уживате во сопственото друштво

Да се ​​биде во врска со себе може да биде подеднакво убаво како и да сте во врска со друга личност. Колку повеќе се дружите со себе, толку поудобно се чувствувате во вашата кожа, што е неверојатно моќно за вас. Дури и кога подоцна ќе влезете во романтична врска, ова чувство на самодоверба ќе го задржите засекогаш! Нема ништо лошо во тоа да одите на кино сами, да патувате сами и да имате хоби  - сами.

Ќе имате повеќе време да изградите односи со луѓето околу вас

Веројатно сте забележале дека луѓето кои стапуваат во врска одеднаш поминуваат значително помалку време со пријателите и семејството. Ова е неизбежно затоа што новиот партнер го бара целото ваше време. Ако сте слободни, имате можност да остварите подлабоки и посилни врски со пријателите и членовите на семејството. Овие врски ќе ви користат со години, па и децении, без оглед на љубовниот статус.

Ќе знаете како сами да донесувате одлуки

Некои жени целосно го губат здравиот разум кога ќе влезат во врска и ги оставаат сите одлуки на својот партнер, дури и оние што ќе ги обележат нивните животи засекогаш - како што се местото на живеење, инвестициите или изборот на кариера. Со текот на времето, ова може да резултира во целосна зависност од партнерот. Сепак, една жена што поминува некое време сингл, не се плаши да ги преземе тие одговорности и да ги носи тие одлуки. Оттука, таа знае точно што сака и што ѝ треба од партнерот и врската.

Ќе научите дека е во ред да се биде поинаков

Сите ги знаеме стандардните социјални норми - да се забавуваме со неколкумина, да го избереме „вистинскиот“, да се омажиме, да имаме деца и да живееме среќно засекогаш. Жените кои не се држат до оваа „норма“ може да се најдат изложени на остри коментари и осуди. Сепак, гледајте на тоа како благослов. Кога го живеете животот на неконвенционален начин, се навикнувате на мислењата на другите луѓе. Научете да живеете со мислењата и идеите на други луѓе за тоа како треба да го живеете животот - но не ги слушајте! Вие најдобро знаете што е добро за вас. Оваа самодоверба ќе ви се пренесе и во други области во животот, како што е кариерата.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Љубов и секс

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more

Жените кои секој пат доживуваат оргазам ги прават овие пет работи

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе