Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Научници од Велика Британија спроведоа едно необично истражување во кое во фокус беа канцелариските клима-уреди, при што открија дека женскиот мозок работи подобро на повисока температура во просторијата, објави Guardian.

Мажите, од друга страна, работат подобро кога температурата е нешто пониска од просечната, стои во резултатите од истражувањето што беа објавени во списанието PLOS One.

Во истражувањето била тестирана способноста на 500 мажи и жени да извршуваат задачи на различни температури.

На повисоки температури жените покажале подобри перформанси во решавањето математички и вербални задачи, додека кај мажите ситуацијата била поразлична.

Но, важно е да се истакне дека кај жените зголемувањето на перформансите во работењето на потопли температури било „значително поголемо“ отколку намалувањето на машките перформанси во исти услови.

„Нашите заклучоци укажуваат дека кога во работниот простор е потопло, продуктивноста во работењето е поголема“, велат истражувачите.

Резултатите исто така покажаа дека во поладни простории жените морале да носат повеќе слоеви облека како џемпери, шалови, марами, чорапи, па дури и ќебенца, за да се загреат, што им ја отежнувало работата.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Живот

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Read more

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Read more

Најсреќните луѓе имаат квалитетни односи со семејството и пријателите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе