Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Белиот носорог е скоро загрозен вид - се проценува дека во Јужна Азија се останати само 19.000 единки.

Петгодишната женка бел носорог Ема помина долг пат од Тајван до Јапонија, само за љубов.

Ема пристигна безбедно во зоолошката градина Тоба во Јапонија, каде ќе остане со избраникот Моран, десетгодишен носорог.

Поради својата „блага природа“, Ема беше избрана за патување во Јапонија - целта на потрагата по партнер е да се зголеми бројот на бели носорози во Азија.

Светскиот фонд за жив свет (WWF) ги класифицира белите носорози како „скоро загрозен“ вид и проценува дека околу 19.000 единки се останати во дивината.

Ема патуваше 16 часа од паркот Лефу Сафари во Тајван, до нејзиниот нов дом во Јапонија.

„Внимателно и полека ја отворивме вратата од контејнерот во кој пристигна. Без ни малку срамежливост, се појави Ема“, објавија властите на јапонската зоолошка градина.

Ема требаше да патува во Јапонија во март, но пандемијата ги попречи ваквите планови. Сепак, таа го искористи одложувањето на патувањето - со помош на чуварот на зоолошката, научи да препознава јапонски зборови за да разбере кога некој ќе ѝ каже „не“ и „дојди“.

Од тајванската зоолошка градина додаваат дека и поситната градба на Ема придонела на неа да падне за изборот за патување.

Компаниите кои се занимаваат со зголемување на бројот на единки во зоолошките градини во Јужна Азија играат важна улога во зачувувањето на овој вид.

Најголемата закана за носорозите се ловокрадците, кои ги ловат овие величествени суштества за нивните рогови, влакна и нокти за кои лажно се верува дека се афродизијак или дека може да се користат како терапија за пациенти со карцином. Ниту едно од овие тврдења не е научно докажано.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе