ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Женски судиски тим ќе дели правда на натпреварот Костарика-Германија

Целосно женски судиски тим ќе го суди натпреварот на Светското првенство в четврток меѓу Костарика и Германија во Катар.

Главна судијка ќе биде Стефани Фрапар, а таа ќе стане и првата жена што ќе ја има таа улога на Светско првенство за мажи.

Французинката претходно стана прва судијка на машкото светско првенство бидејќи ја имаше улогата на четврти судија на мечот Мексико - Полска.

„Јасно ни е дека постои притисок. Сепак, тоа нема да нè промени. Ќе бидеме мирни, концентрирани и нема да размислуваме премногу за медиумите и останатите, само ќе се фокусираме на теренот“, изјави Фрапар за BBC Sport.

URL

Ќе ѝ помагаат колешките Неуза Бак и Карен Дијаз Медина кога в четврток на стадионот „Ал Бајт“ ќе започне натпреварот меѓу Костарика и Германија.

„Откако почнав да судам, секогаш имав поддршка од тимовите, клубовите и играчите. Секогаш бев добредојдена на стадионот, се чувствував како другите судии на теренот“, изјави Фрапар.

URL

Таа беше првата жена која судеше на машки натпревар од Лигата на шампионите во 2020 година.

38-годишната Французинка беше првата жена која судеше на голем фудбалски натпревар за мажи кога Ливерпул и Челси се сретнаа во Суперкупот на УЕФА во 2019 година.

Улогата на главни судијки на овој Мундијал ќе ја имаат и Салима Мукансанг од Руанда и Јошими Јамашита од Јапонија.

URL
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе