Жорди Алба се жртвува за Лионел Меси

Поранешниот стандарден лев бек на Барселона Жорди Алба (34) потпиша предвремено раскинување на договорот со каталонскиот клуб.

Репрезентативецот на Шпанија со Барселона имаше договор до крајот на следната сезона, но тој одлучи „дека е најдобро да замине“, па од 1 јули ќе биде бесплатен играч.

Шпанските медиуми известуваат дека Алба се одлучил за овој потег за да ѝ помогне на Барселона да го донесе Лионел Меси.

Каталонскиот клуб мора да ги „исчисти“ платите, што преку продажба, што преку спогодбени раскинувања на договори со играчи, па потегот на Алба ќе помогне во тоа барем малку.

Алба е свесен дека би играл помалку следната сезона и ќе бара нов клуб, додека во исто време ќе ѝ помогне на Барса со ослободување од неговата плата.

Алба пристигна во Барселона во 2012 година од Валенсија, а со каталонскиот клуб освои шест титули првак на Шпанија, пет титули Куп на Кралот и една Лига на шампиони.

Одигра вкупно 458 натпревари за Барса, а оваа сезона настапи 29 пати.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе