ЕХФ ЕУРО 2022

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Македонската машка ракометна репрезентација попладнево ги доби противниците за Еврпското првенство на кое фортуната сакаше повторно да играме со актуелниот светски шампион.

Македонија и Данска беа во иста група и во квалификациите, а ќе играат и на завршницата. Жрепката ја смести нашата репрезентација во групата А заедно со Данска, Словенија и Црна Гора.

Европското првенство ќе се одржи од 13 до 30 јануари 2022 година во Унграија и Словачка, а натпреварите од нашата група ќе се играат во унгарскиот град Дебрецен. Првите две репрезентации од секоја група ќе продолжат во вториот круг.

Денешната жрепка во Будимпешта ги создаде овие групи:

Група А (Будимпешта)
Словенија, Данска, Македонија, Црна Гора

Група Б (Будимпешта)
Португалија, Унгарија, Исланд, Холандија

Група Ц (Сегед)
Хрватска, Србија, Франција, Украина

Група Д (Братислава)
Германија, Австрија, Белорусија, Полска

Група Е (Братислава)
Шпанија, Шведска, Чешка, Босна и Херцеговина

Група Ф (Кошице)
Норвешка, Русија, Словачка, Литванија

реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Ракомет

Вардар четвртфиналист во СЕХА лигата

Read more

Вардар 1961 по рекорден 14. пат македонски ракометен првак

Read more

Лазаров објави поширок список на ракометари за јунските пријателски

Read more

Рекорден седми „Фајнал фор“ за Кире Лазаров

Read more
 

Спорт

Кристијано Роналдо е најследена личност на Instagram

Читај повеќе

Ибрахимовиќ го оперираше коленото

Читај повеќе

Пандев го пропушти денешниот тренинг поради проблеми со зглобот

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Читај повеќе

Македонските фудбалери се селат во Амстердам

Читај повеќе
  • play_arrow

Холандија трета селекција со обезбеден пласман во плејофот

Читај повеќе

Сејдини: Фудбалерите демонстрираат желба за победа

Читај повеќе

Белгија ја победи Данска и обезбеди осминафинале

Читај повеќе