ЛА ЛИГА 2019/20

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Реал Мадрид оствари важна победа во прилично изедначен натпревар со Хетафе, а тренерот Зинедин Зидан, нормално, е задоволен.

„Мораме да бидеме задоволни бидејќи беше прижана голема тимска заложба. Беше тежок натпревар против противник кој ни го загорчи животот, но на крај трпението и тимскиот тух ни донесоа навистина многу важна победа“, вели францискиот стратег.

„Кралевите“ навистина крајно тешко се изборија за победата над тимот од предградието на Мадрид. Пенал во 79. минута реалзиран од страна на Серхио Рамос беше одлучувачки за победникот.

Remote video URL

„Работиме добро, но најважната работа е убедувањето на играчите. Кога станува збор за одбраната, важен е тимскиот пристап, секој да е посветен. Кога ќе ја изгубиме топката, се браниме и одлично го правиме тоа. Можеби ни фали уште брусење на играта во нападот, но да бидам искрен тимот игледа солидно и сакаме да продолжиме на истиот начин бидејќи во тоа е нашата сила“, изјави Зидан.

Со новата победа и новиот киск на Барселона, сега Реал Мадрид избега на плус 4 на врвот со 5 кола до крајот.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Фудбал

Депај нема да го нашушти Лион

Read more

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Read more

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Read more

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Read more

Спорт

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе