Косата побрзо ќе расте

Зимска нега: Маска од 4 состојки за бујна и поздрава коса

Б.С.Б.
/ 30.11.2022 / 14:29

Во текот на зимските денови, потребно е да посветите поголемо внимание на негата на кожата, но и на косата.

За бујна и здрава коса, без оштетени врвови, не ви се потребни скапи препарати. За домашна маска за коса може да употребите и состојки кои ги имате дома. Оваа маска ќе им ја овозможи на влакната потребната хидратација, а со тоа ќе се забрза и нивниот раст.

Потребни состојки:

  • 100 мл темно пиво
  • 1 лажица мед
  • 1 јајце
  • 1 банана

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер, измешајте ги па смесата нанесете ја на сува коса. Завиткајте ја главата прво со алуминиумска фолија, па со крпа. Оставете да дејствува еден до два часа, а потоа измијте ја косата и отстранете ја маската.

Оваа маска може да ја користите еднаш неделно. Благодарение на витамините  и на природните масла, бананата ќе ѝ овозможи мекост и сјај на косата, додека јајцата изобилуваат со аминокиселини и лецитин, совршени за раст на влакното.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Стил

Ламбата за гел нокти може да предизвика оштетување и мутација на ДНК

Read more

Роналдо доби ексклузивен рачен часовник, цената е бесмислена

Read more

Пензионер со стил: Роџер Федерер краде воздишки на Модната недела во Париз

Read more

По критиките, Георгина внимава со разголувањето во Саудиска Арабија

Read more
 

Магазин

Крвната група може да влијае на ризикот од ран мозочен удар

Читај повеќе

Зошто имаме повеќе секс во зима отколку во лето?

Читај повеќе

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе