Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Кога станува збор за роботиката, се чини дека инженерите инспирацијата ја наоѓаат и во змиите. Сме виделе роботски змии во минатото, за поправање цевки на дното на океанот, машини кои лазат низ песок и почва и оние кои се користат во итни ситуации.

Меѓутоа, сега тим предводен од Џесика Бургнер-Карс, директорка на Continuum Robotics Lab на Универзитетот во Торонто Мисисага, разви робот сличен на змија, флексибилен и растеглив, кој може да се користи во медицината за спасување животи. Станува збор за роботи кои можат да стигнат до тешко достапни места во човечкото тело.

„Замислете неврохирург кој треба да отстрани тумор на мозокот. Користејќи ги традиционалните ригидни хируршки инструменти, хирургот мора да стигне до канцерогената маса следејќи ја патеката во мозокот и ризикувајќи да го оштети виталното ткиво. Бургнер-Карс замислува ден кога робот кој личи на змија водени од хирург ќе можат да го најде патот околу виталното ткиво и точно да стигне до саканата локација. Претходно неоперабилните тумори би можеле да станат оперативни“, велат истражувачите од споменатиот универзитет.

Затоа, роботите слични на змии би можеле да направат револуција во медицинската индустрија, а истражувачите исто така работат на полуавтономни модели кои еден ден би можеле самостојно да извршуваат задачи. Се разбира, хирурзите би требало да ги водат роботите до саканата локација, но самите роботи би можеле да избегнат пречки на патот. Резултатот би бил полесни и побезбедни операции.

Истражувачите исто така експериментираат со нови форми на роботи слични на змии кои можат да се прошират. Еден робот е инспириран од оригами, што значи дека е многу лесен и може да се прошири 10 пати во споредба со другиот дизајн. Ова го прави идеален за операции за пребарување и спасување.

Роботите постојат во различно изобилство и големини, па нивната можна примена е многу широка. Тоа значи дека нивниот потенцијал не е ограничен на една индустрија, а развојот на роботи може да ги трансформира човечките животи во иднина и да поедностави многу од денешните комплицирани задачи.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Вести

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Read more

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Read more

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Read more

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе