Знаци кои покажуваат дека сте претерале со мастурбација

За мастурбацијата ретко се зборува во јавност, но без сомнеж сите ја прават бидејќи ние самите најдобро си ги познаваме телото и знаеме што не возбудува. Истражувањето на нашата сексуалност е нормален дел од човечкиот развој, а мастурбацијата е дел од тоа.

Сепак, иако е нормален дел од сексуалната активност, сепак се уште претставува табу тема на која се срамиме да разговараме со семејството или пријателите. Но, краен заклучок е дека мастурбацијата е здрава природна и нормална.

Сепак, постојат неколку знаци кои покажуваат дека можеби  сте претерале со неа:

- мастурбирате до точка а самоповредување

- имате потреба да претерувате

- ја нарушува вашата врска

- негативно влијае на перцепцијата за вас

- се обидувате да намалите или запрете, но продолжувате по старо

- сте се опседнале или премногу сте окупирани со самозадоволување

Сите овие крајности влијаат на вашиот квалитет на живот и можат да ви наштетат во одноите со другите луѓе.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Љубов и секс

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Read more

Пет знаци дека партнерот не игра фер во врската

Read more

Три хороскопски знаци ќе бидат опасно заводливи додека трае Месечина во Скорпија

Read more

Пауза во врска: Што значи тоа за вашиот партнерски однос долгорочно?

Read more
 

Магазин

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Читај повеќе

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Читај повеќе
  • filter

Битолската мода низ објективот на браќата Манаки

Читај повеќе

Како да го изберете идеалниот стан за живеење под кирија?

Читај повеќе