Знаци кои укажуваат дека детето е под стрес

Децата на сите возрасти доживуваат стрес и анксиозност, но реагираат различно зависно од возраста, нивниот карактер и начинот на кој се справуваат со овие емоции. На родителите им е тешко да препознаат кога нивното дете е под стрес, а многу често не знаат како да реагираат. 

Како да препознаете дали вашето дете е под стрес и како да му помогнете?

Различни фактори влијаат на појавата на стрес кај децата, од привикнување на детето на нова средина, до притисок во училиштетото или едноставно усогласување на обврските.

Некои од најчестите симптоми кои укажуваат на тоа дека вашето дете се соочува со стрес се стомачните проблеми. Проблеми со желудникот, мачнина, повраќање, дијареја – можат да бидат симптоми на стрес кај децата на возраст над 6 години.

Исто така, зголемен број на отчукување на срцето е симптом кој може да се појави кога детето е под стрес. Доколку овие симптоми траат подолго време, може да предизвикаат срцеви заболувања.

Кога детете е под стрес се јавува и главоболка, болка во грбот, градите или болки во мускулите. Промената на спиење е знак на анксиозност. Некои деца спијат подолго од вообичаеното или страдаат од несоница.

Поради анксиозност и стрес, децата може да изгубат апетит и да избегнуваат да јадат, а тоа резултира со губење на тежината.

Како да му помогнете на вашето дете?

Доколку препознаете дека вашето дете е под стрес треба да му помогнете да диши длабоко или да имаат активности за опуштање за да го намалат стресот и да ја вратат работата на срцето во нормала. Доколку не може да заспие, спијте заедно со него или ставете го во вашиот кревет.

Помогнете му на детето да се навикне на новата ситуација. Потребно ви е огромно трпение и љубов за да му помогнете да го надмине стресот и анксиозноста и да се прилагоди на новата средина.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе