Знаци кои укажуваат на недостаток на витамин А во организмот

На телото му се потребни сите витамини за да организмот функционира правилно. За добар вид, за здрава кожа и репродуктивен систем одговорен е витаминот А.

Витаминот А е присутен во голем број на намирници, но постои и ризик од негов недостаток во организмот – особено кај бремените жени, мајките, бебињата и децата кои се развиваат и растат.

Bright Side ги наведува знаците кои укажуваат на тоа дека ви недостасува витамин А во организмот.

Сува кожа

Витаминот А е еден од главните состојки кои му се потребни на телото за да ја регенерира кожата и да ја одржува хидрирана. Иако чест симптом на недостаток на витамин А е појава на воспаление на кожата кое настанува кога кожата e толку сува што добива црвенкаста боја. Во овие ситуации се појавува и чешање.

Ноќно слепило

Ова е еден од најчестите знаци дека ви недостасува витамин А. Оваа состојба која е позната како никталопија е проблем со очите кој го отежнува гледањето во темница.

Акни

Витаминот А е еден од главните регенератори на кожата. Доколку имате недостаток од овој витамин, лицето може да ви стане суво, масно и полно со акни.

Проблеми со зачнување

Репродуктивниот систем на мажите и жените најдобро функционира доколку се консумира витамин А. Со консумирање на храна која е богата со витамин А позитивно влијаете на плодноста. Бремените жени треба да го вклучат витаминот А во нивната исхрана.

Суви очи

Еден од најважните знаци кои укажуваат на недостаток на витамин А е неможноста за создавање на солзи. Доколку оваа непријатност трае веќе некое време, може да го наруши вашиот вид.

Храна која е богата со витамин А:

Јајца

Лосос

Спанаќ

Сладок компир

Морков.

реклама

Над 150 позитивни случаи на COVID-19 во изминатото деноноќие

Read more

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Здравје

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Read more

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Read more

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Read more

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Read more

Магазин

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе
  • play_arrow

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Читај повеќе

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе