Знаци што покажуваат депресија кај децата

Пандемијата на коронавирусот влијае врз нашето секојдневие, се прилагодуваме на „новото нормално“, но освен тоа треба да внимаваме и на нашето ментално здравје.

За жал, често забораваме дека со депресијата може да се соочат и најмладите членови на семејството. Детската депресија е сериозна и реална појава на која треба да се обрне внимание. Меѓутоа, научниците велат дека оваа појава кај децата често се зема здраво за готово под изговорот дека „децата немаат проблеми“ или „децата немаат за што да се грижат додека се мали“.

Семејните или финансиските проблеми, самоизолацијата, дистанцирањето од саканите личности се само некои од причините за појава на депресија кај децата.

Детската депресија може да се препознае, само треба да обрнете внимание на овие знаци:

- Немаат интерес за играње со другарчињата,

- нагло губење на телесната тежина,

-проблеми со концентрацијата,

-губење на апетитот,

-раздразливост,

-проблеми со спиењето,

-осаменост.

Доколку забележите некој од овие знаци, се препорачува да се консултирате со вашиот лекар.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе