Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Многу сте уморни, и вие и вашето дете, и сѐ  што сакате е да завршите со читање на последната приказна пред спиење, за да може детето што побрзо да заплови во слатки соништа, а вие да се опуштите малку со вашата омилена серија или филм.

И така, доаѓа последната реченица во приказната, бакнеж за добра ноќ, ја напуштате собата и ја затворате вратата. А вие само мислите дека е време да се одморите, кога ќе слушнете глас зад вратата: „Ми се пие вода“.

Сигурни сте дека вашето дете јадело и пиело пред да легне да спие. Се разбира, се прашувате дали вашето дете е навистина жедно или дали е ова манипулативно однесување со кое сака да го одложи моментот на спиење.

Студија со глувци, неодамна спроведена од научници од Универзитетот Мекгил во Квебек, покажа дека пиењето вода два часа пред спиење помага да се спречи дехидрација за време на подолг сон. Ова ги поттикна научниците да се сомневаат дали клетките во центарот на мозокот кои ја контролираат хидратацијата комуницираат со делот од мозокот што го контролира „внатрешниот часовник“ што ги поттикнува глувците да се разбудуваат и да спијат.

Со стимулирање на нивниот „внатрешен часовник“ со електрични импулси, научниците открија дека постои молекуларен процес кој ја објаснува жедта и вклучува невропептид кој го регулира циркадниот ритам преку примарно реагирање на светлина и темнина и активирање на невроните за жед.

„Иако ова истражување беше спроведено на глодари, тоа објаснува зошто често чувствуваме жед и внесуваме течности како што се вода или млеко пред спиење“, изјави авторот на студијата Чарлс Бурк, професор по неврологија на Универзитетот во Квебек.

Во ред, можеби вашето дете е сѐ уште жедно пред спиење, но тогаш зошто пие само една мала голтка наместо полната чаша што му ја донесовте?

Значи, понекогаш на вашето дете навистина му треба вода затоа што е жедно, но најмногу му треба емотивна удобност и разбирање.

Чаша вода или млеко пред спиење значи малку повеќе време поминато со вас, што значи уште една дополнителна прегратка или бакнеж, уште еден топол збор.

Вашето дете сака да биде сигурно дека може да смета на вас без оглед што ќе побара, безусловно.

Децата сакаат да бидат сигурни дека не се сами, оставени сами на себе, ако им треба нешто во текот на ноќта. Тие треба да знаат дека ако ве викнат, вие ќе одговорите и ќе се грижите за нив.

Значи, ако сте на работ на трпеливост затоа што вашето дете секоја вечер бара дополнителна чаша вода, имајте на ум дека безбедноста што ја добива кога ќе одговорите на неговата потреба значително го зголемува неговото ниво на самодоверба, самодоверба и ја продлабочува вашата врска.

Не грижете се за тоа - нема да трае вечно. Голтка вода со топла прегратка или сладок бакнеж е мала цена што треба да ја платите вашето дете да ве доживее како сигурен и лојален по секоја цена. Затоа, бидете мирни, трпеливи, полни со љубов и запомнете дека еден ден ќе ви недостига ова слатко шоу.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Живот

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе