Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Автомобилите значително добија на маса во изминативе години.

Британски Autocar направи анализа на просечната максимална тежина на сите тестирани нови модели и дојде до заклучок дека од 2016 година тие се „здебелиле“ за речиси 400 килограми. Од 1.553 килограми во просек, во 2023 година достигна 1.947 килограми во просек.

Во основа, овој ефект беше постигнат со големата популарност на теренците и кросовер возилата. Дополнителен фактор е зголемувањето на бројот на хибриди, plug-in хибриди и генерално електрични автомобили опремени со батерии.

Што се однесува до класичните автомобили на бензин и дизел, просечниот нов автомобил е 150 килограми полесен од просечниот нов електричен автомобил, според истражувањето. Ако вклучите хибриди и plug-in хибриди, разликата паѓа на 100 килограми. Според британскиот портал, трендот на зголемување на просечната гранична тежина нема намера да го промени правецот.

Во првиот квартал од оваа година, просечната маса на тестирани нови автомобили беше 2.087 килограми, што е веќе за 100 килограми повеќе од просекот за 2023 година.

Треба да се напомене дека во првите три месеци од оваа година Autocar тестираше главно тешки електрични автомобили. Моделите што индустријата ги лансира се исто така фактор, но генералниот тренд е јасен. Покрај сето горенаведено, постојат и други причини за овој тренд. Повеќето производители се повлекоа од компактниот А-сегмент, бидејќи малите хечбекови повеќе не се профитабилни.

Ова исто така ја зголемува просечната тежина. Покрај тоа, сè построгите европски безбедносни барања, исто така, ги прават новите автомобили потешки. Без разлика во кој сегмент се наоѓа конкретниот модел, списокот на задолжителни безбедносни системи станува сè подолг и подолг.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе