Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Лете ни е жешко и бараме начин да се разладиме и прилагодиме на времето.

Освежување можеме да најдеме и во храната, која ни помага да го прилагодиме телото на високите температури.

Зелениот лиснат зеленчук е одличен извор на хранливи материи, како што се калциум, магнезиум, калиум, витамини Ц и К, влакна и железо. Затоа се препорачува да се јаде со секој оброк.

Ако немате идеја каков зелен лиснат зеленчук да изберете, продолжете да читате.

Спанаќ: Богат е со калиум и железо, а содржи и витамин Ц.

Ајсберг салата: се издвојува по високата содржина на вода и е многу освежително и здраво јадење.

Блитва: Овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода, влакна, витамини и минерали.

Рукола: Една од главните салати за подготовка во летните месеци содржи антиоксиданси, магнезиум и калциум.

Кељ: Овој зеленчук има високо ниво на витамини А, Ц и К, а богат е и со железо, фосфор и калциум.

реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Здравје

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Read more

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Read more

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Read more

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Read more
 

Магазин

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе