Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Лете ни е жешко и бараме начин да се разладиме и прилагодиме на времето.

Освежување можеме да најдеме и во храната, која ни помага да го прилагодиме телото на високите температури.

Зелениот лиснат зеленчук е одличен извор на хранливи материи, како што се калциум, магнезиум, калиум, витамини Ц и К, влакна и железо. Затоа се препорачува да се јаде со секој оброк.

Ако немате идеја каков зелен лиснат зеленчук да изберете, продолжете да читате.

Спанаќ: Богат е со калиум и железо, а содржи и витамин Ц.

Ајсберг салата: се издвојува по високата содржина на вода и е многу освежително и здраво јадење.

Блитва: Овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода, влакна, витамини и минерали.

Рукола: Една од главните салати за подготовка во летните месеци содржи антиоксиданси, магнезиум и калциум.

Кељ: Овој зеленчук има високо ниво на витамини А, Ц и К, а богат е и со железо, фосфор и калциум.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Здравје

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more

Што го прави кафето нездраво?

Read more

Навидум здравствени симптоми што укажуваат на психолошка нерамнотежа

Read more

Што е „ладен шок“ и како да избегнете фатални последици?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе