Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Речиси половина од генерацијата Z (43%) признаваат дека исклучиле филм кога се појавила секс сцена - повеќе од која било друга генерација.

Ова го покажува новото пикантно истражување спроведено од Talker Research меѓу 2.000 Американци, кое покажало дека 33% од сите испитаници престанале да гледаат филм за време на секс сцена.

Милениумците се генерацијата со најмала веројатност да дозволат секс сцена да застане на пат во завршувањето на филмот (26%). Помладите Американци и нивната толеранција за голотија и секс сцените во филмовите се жешка тема на дебата во последно време, а една неодамнешна студија на The Economist покажа дека голотијата и сцените со секс се намалени за речиси 40% од 2000 година.

Секој четврти испитаник (27%) верува дека за сцените со секс и голотија „нема место“ во филмовите и ТВ. Откриено е дека луѓето кои доаѓаат од бумер добата најверојатно се чувствуваат така (35%).

43% од анкетираните веруваат дека сцените со секс се или секогаш или главно непотребни и не додаваат уживање или ја подобруваат приказната - генерацијата Z е генерацијата која најмногу се согласила со ова мислење.

Едвај 1 од 10 мисли дека секс сцените секогаш придонесуваат за приказната или го подобруваат доживувањето на гледањето. Од родова перспектива, резултатите покажаа дека жените имаат речиси двојно поголема веројатност да исклучат филм ако се појави секс сцена (42% и 23%, соодветно). Жените исто така имаат помала веројатност од мажите да веруваат дека секс за сцените сè уште има место во модерните филмови (51% до 63%).

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Филм & ТВ

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Read more

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Read more

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Read more

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Read more
 

Сцена

  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе

Зошто генерацијата Z исклучува филм кога се појавува секс сцена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес детективот Мозер од Kommissar Rex?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Еден од најскапите филмови во историјата: Бред Пит во улога на Ф1 возач

Читај повеќе

Уште една славна личност вмешана во смртта на Метју Пери

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 актери и актери кои глумеа стрејт ликови, а самите не се

Читај повеќе