Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Германците работат на технологија која треба да обезбеди патишта без дупки и пукнатини.

Сите знаеме дека поради температурните промени патиштата пукаат во лето. Во зима се лизгави, а солта не помага да се зачува површината на тротоарот. Појавата на пукнатини и дупки влијае на издржливоста на патиштата, но и на безбедноста во сообраќајот.

Ова се причините зошто во Германија се започнува проект за да се утврди дали инсталирањето на еден вид систем за климатизација на патот може да биде решение за одржливост на патиштата.

Веќе започнаа градежните работи на патот Келн-Исток, каде што прво систем ќе се тестира новиот систем, објави Федералниот институт за автопати (BASt). Идејата е да се инсталира систем на цевки низ кои минува геотермалната вода и на тој начин помага при ладење на патиштата во лето и загревањето во зима. Паралелно се тестира и друга технологија.

Пет тест полиња и едно референтно поле ќе бидат изградени во должина од 55 метри. Секое поле има различни системи за контрола на температурата на патиштата и двете полиња ќе јакористат водата како медиум. Останатите три полиња ќе имаат воздушни комори.

Перформансите на овој вид „клима-уред“ ќе се следат во текот на следните три години преку температурни сензори и термовизиски камери.

Ако ваквиот систем се покаже како ефикасен, постои голема шанса да се инсталира на најкритичните делови, како што се излези од тунели, свиоци итн.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Авто новости

Volvo има ново лого

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Read more

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Read more
 

Автомобили

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе