Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Германскиот канцелар Олаф Шолц го нарече овој момент „историска пресвртница“.

Во Јапонија, познатиот комичар по име Тамори ја измислил (некако нејасната) фраза „новата предвоена ера“, која се користела за да се изрази речиси истото - дека руската инвазија на Украина ги принудила двете земји да ја сфатат својата воена подготвеност посериозно.

Во февруари минатата година, Шолц вети дека ќе користи фонд од 100 милијарди евра за зајакнување на запоставените воени сили на Германија и за зголемување на воениот буџет на Германија над 2% од БДП што ги бара НАТО. Јапонскиот премиер Фумио Кишида оваа недела беше во ненадејна посета на Украина, што е првпат јапонски премиер да стапне во земја во војна.

Иако сè уште е ограничена од пацифистичкиот устав, создаден од американските адвокати по Втората светска војна, Кишида вети дека ќе ги зголеми трошоците за одбрана за 50% во следните пет години и ќе набави проектили кои би можеле да погодат непријателски цели доколку Јапонија биде нападната, пишува The Wall Street Journal.

Ниту една од овие мерки не значи дека двете поранешни сили на Оската се враќаат на нивните воинствени патишта од Втората светска војна. Јапонија не ѝ испрати на Украина ништо посмртоносно од шлемови и панцири. И Германија не се согласи да ги снабдува украинските војници со стари тенкови Leopard 1, како и нови тенкови Leopard 2, пред САД да се согласат да испратат и тенкови М1 Abrams. Постарите германски тенкови сè уште се на поправка.

Руската инвазија и кинеските закани променија сè

Исто така, во двете земји има значително противење на овие одговори на руската агресија. Во февруари, повеќе од 10.000 германски пацифисти, на кои им се придружија проруските членови на десничарската партија АфД, организираа „бунт за мир“ во Берлин, протестирајќи против испраќањето германско оружје во Украина.

Во Јапонија, либералниот весник „Асахи“ го предупреди Кишида дека неговите нови одбранбени планови се неуставни и не ги земаат предвид лекциите од минатото. Според членот 9 од уставот, „јапонскиот народ засекогаш се откажува од војната како суверено право на нацијата и од заканата или употребата на сила како средство за решавање на меѓународните спорови“. Тоа е начинот на кој тоа им се допаѓа на старомодните јапонски либерали.

Меѓутоа, инвазијата на Украина и, во случајот со Јапонија, заканувачкото однесување на Кина кон Тајван, на помалку од 700 километри од Окинава, создадоа нова ситуација која ги надминува охрабрувачките зборови на говорите на лидерите. И покрај коментарите или протестите на Асахи овде и таму, неодамнешните настани го урнаа повоениот консензус во двете земји дека никогаш повеќе не смеат да се вклучат во војна.

Повеќето Јапонци денес немаат спомени од Втората светска војна. Според неколку анкети, повеќе од 50% од Јапонците ја поддржуваат ревизијата на уставот. И додека многу Јапонци се противат на плаќање повисоки даноци за да купат повеќе оружје, тие не се противат на одбранбената стратегија на премиерот Кишида како таква. Ова е една од последиците од живеењето во „новата предвоена ера“.

Германска приказна

Германската повоена приказна е сосема поинаква од јапонската. Ниту Западна, ниту Источна Германија немаа пацифистички устави. Хитлер и нацистите беа обвинети за последната војна, а не германскиот милитаризам. Откако двете половини на Германија беа повеќе или помалку исчистени од нацистите, Германската Демократска Република стана комунистичка држава под советска контрола во Студената војна, а Сојузна Република Германија стана членка на НАТО и верен сојузник на САД. „Светски мир“ беше официјалното мото во Источна Германија, а фразата „никогаш повеќе“ беше всадена кај Западните Германци.

Иако источногерманските војници беа мобилизирани да ги задушат народните востанија во другите делови на Советската империја, како што е Чехословачка во 1968 година, Германците од двете страни на границата останаа надвор од војните. Националната безбедност во Западна Германија беше оставена во рацете на САД, а германската одбрана беше занемарена како резултат.

Pax Americana

Непосредните закани од Кина и Русија беа катализатори за промени во Германија и Јапонија. Но, постои уште една причина. Pax Americana во Европа и Источна Азија, основана кратко по Втората светска војна, се потпираше на довербата во американската воена заштита. Таа доверба доби голем удар кога претседателот Доналд Трамп го изрази својот презир кон НАТО, неговото восхитување кон Путин и неговата цел да ја стави Америка на прво место.

Одеднаш, амбицијата на Франција да ја намали зависноста на Европа од САД со преобликување на Европа како автономна воена сила се чинеше попривлечна. На ова се уште се надева Емануел Макрон, францускиот претседател. Плановите на Јапонија да ја подобри сопствената одбрана се поттикнати од слични стравови, иако тие ретко се изразуваат директно.

Западот и НАТО никогаш не биле пообединети

Западот и НАТО никогаш не биле пообединети. Ова делумно се должи на вештата и разумна дипломатија на претседателот Бајден. Но, тоа покажува и колку клучните сојузници, како што се Германија и Јапонија, се далеку од каква било воена независност.

Тоа што канцеларот Шолц, кој и самиот доаѓа од пацифистичка левица„никогаш повеќе“, одби да испрати германски тенкови во Украина без ветувањето на Бајден дека ќе испрати тенкови на Abrams, е јасен пример. Полски, француски или британски политичари, па дури и некои членови на кабинетот на Шолц, можеби мислат дека можат да дејствуваат без да го држат чичко Сем за рака, но германскиот канцелар не мисли така.

Ако ништо друго, Јапонија е уште позависна од САД отколку Германија и другите членки на НАТО. Американско-јапонскиот безбедносен договор, кој ги обврзува САД да дојдат на помош доколку Јапонија биде нападната, е единствената безбедносна гаранција што ја има Јапонија. Јапонија, се разбира, не е обврзана да ги брани САД за возврат.

Плановите на Кишида да троши повеќе за воена одбрана и да го воспостави правото на напад на непријателските бази се еден вид историски пресврт, но главната цел на овие мерки е да им се овозможи на Јапонците да им помогнат на САД да ја одбранат сопствената земја.

Пресвртната точка на Германија и „новата предвоена ера“ на Јапонија се далеку од бесмислени. Првите колебливи, претпазливи, болни чекори беа преземени кон преземање поголема одговорност за сопствената одбрана. „Никогаш повеќе“ веќе не може да се зема здраво за готово. Но, добро или лошо, Pax Americana е далеку од исцрпена. За тоа се погрижија Владимир Путин и Си Ѓинпинг, заклучува The Wall Street Journal.

реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Свет

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Read more

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Read more

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Читај повеќе

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Сончево време, попладне со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Мицкоски е новиот премиер: Ќе ја кажам срамната придавка

Читај повеќе

Одрони и помали свлечишта на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар

Читај повеќе
  • play_arrow

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Читај повеќе
  • play_arrow

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Читај повеќе

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: Паднал од кровот на викендичката на Осогово

Читај повеќе
  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе