Зошто големите компании бегаат од Европа во САД?

Шведскиот производител на батерии за електрични возила Northvolt се подготвува да изгради фабрика за литиум-јонски батерии во Германија.

Планот е под лупа откако САД понудија дарежливи субвенции за производителите на зелена технологија. Northvolt би можел да добие до 800 милиони евра (836 милиони долари) владина поддршка за изградба на фабриката според законот за намалување на инфлацијата, ја објасни дилемата извршниот директор Петер Карлсон.

Ова е околу четирипати повеќе од она што го нуди германската влада, рече шефот на шведската компанија, а има и пониски цени на енергијата во САД. Затоа компанијата би можела да го одложи планот за изградба на фабрика во Хајде во северна Германија.

„Сега би можеле да им дадеме предност во проширувањето на САД, а не на Европа“, рече Карлсон.

Во оваа насока размислуваат и други деловни лидери, со бројни индикации дека Германија полека ги губи инвестициите во зелената технологија поради американскиот закон за намалување на инфлацијата од 430 милијарди долари. Законот предвидува даночни олеснувања за инвестиции во зелена технологија и стимулации за граѓаните кои ќе одлучат да купат електрично возило или друг зелен производ произведен во Северна Америка.

Мамка за автомобилски компании

Американските стимулации за домашно производство најмногу ги погодија германските производители и добавувачи на автомобили, за кои САД се главен извозен пазар. Октомвриско истражување на Здружението на германските комори за индустрија и трговија (DIHK) покажа дека 39 отсто од компаниите сакаат да ги зголемат инвестициите во САД, во споредба со 32 отсто кои планираат да инвестираат повеќе во Европа.

Американско-германските стопански комори забележаа зголемени германски инвестиции во САД, особено во автомобилскиот сектор, изјави за Reuters шефот на трговијата на DIHK, Фолкер Трејер.

„Ако не преземеме ништо, многу од нив ќе завршат во САД“, рече главниот извршен директор на Siemens Energy, Кристијан Бруч. Германскиот министер за економија Роберт Хабек смета дека проблемот лежи во регулативите на Европската Унија кои ја ограничуваат конкуренцијата.

Проблемот е во ЕУ?

Можните решенија вклучуваат „побрзо одлучување (за проекти) и субвенции... и други форми на поддршка за компаниите“, сугерира германскиот министер во интервју за Handelsblatt. Европа има и дарежливи субвенции за инвестиции во зелена технологија, но проблем е нивната навремена мобилизација и добивањето на потребните дозволи од локалните и државните власти, смета Хабек.

Германската CMBlu Energy разви батерии за зелена енергија за кои не се потребни посебни минерали, а токму поради овие проблеми одлучи да ја изгради својата прва фабрика во САД, изјави извршниот директор Петер Гејгл за германскиот весник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Регулативите за државна помош на ЕУ се застарени и бирократски и промовираат региони наместо зачувување и трансформација на цели индустриски локации“, истакна во понеделникот главниот оперативен директор на брендот Volkswagen, Томас Шефер.

„Новите стратешки инструменти, како што се проектите од заеднички европски интерес, се насочени кон „долгорочен развој на нови технологии, а не краткорочно интензивирање, зголемување на обемот на производството и негова индустријализација“, напиша Шефер на LinkedIn.

„На ЕУ итно ѝ се потребни нови инструменти за да се спречи опасната деиндустријализација“, рече Шефер. „Не смееме да губиме време“, заклучи тој.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Бизнис

Падна Волстрит

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Read more

Boeing отпушта околу 2.000 вработени

Read more

Дали Швајцарците ќе го укинат плаќањето во кеш?

Read more
 

Вести

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе

Од полноќ поевтинува дизелот

Читај повеќе