Зошто имаме повеќе секс во зима отколку во лето?

Периодот од декември до март можеби значи сува кожа, испукани усни и маскирање во многу слоеви облека, но зимата има позитивен ефект на човечкото либидо, па ништо од ова нема да ве спречи да се гушнете под ќебе со саканата личност.

Сега има и научни и медицински докажани причини зошто имаме повеќе секс баш во овој период од годината.

Сите сакаме да се згрееме

Докторката и професорка по психологија Мариса Коен истакнува дека забавувањето на темпото на друштвениот живот во ладните месеци влијае на тоа луѓето да се повлечат дома и да им биде „психички ладно“. Кога се чувствуваме изолирани и сами имаме потреба од блискост со друга личност која ќе нѐ згрее физички и психички.

Жените се попривлечни во зима

Според резултатите на едно полско истражување од 2008 година, мажите сметаат дека женското тело е попривлечно во зима отколку во лето. Истражувачите објаснуваат дека женското тело е поубаво и попровокативно под слоевите облека и ги возбудува мажите многу повеќе отколку кога е разголено секој ден, како во лето.

Либидо на максимум

Новата сезона доаѓа и на биолошко ниво. Научниците докажале дека мажите имаат најмногу тестостерон во декември, најмногу поради промената на климата и спиењето. А повисоко ниво на тестостерон значи и зголемено либидо.

Утеха и удобност

Серотонинот е хормон што го одредува нивото на среќа. Истражувачите заклучиле дека нашите тела прозведуваат помалку серотонин кога има помалку сончева светлина, што значи дека расположението ни е попроменливо во зима, кога деновите се пократки. Тоа кај нас буди чувство на осаменост и меланхолија во зимските месеци, вели доктор Џастин Лејмлер и додава дека толкму тоа ја поттикнува желбата да бидеме поблиски со партнерот и да си пружиме утеха.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Љубов и секс

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Read more

Како да ги прифатите мааните на вашиот партнер?

Read more

Студија одговори на вечното прашање: Дали мажите и жените можат да бидат „само пријатели“?

Read more

Зошто мажите глумат оргазам?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе