Зошто јајцата се одлична храна за слабеење?

А.С.
/ 22.05.2022 / 09:49

Јајцата се омилена храна на многу луѓе од различни причини. Не се скапи, одличен извор се на протеини, а може да се зготват лесно и брзо на безброј начини.

 

Особено се корисни ако се обидувате да слабеете или да набилдате мускули, токму поради нивниот состав.

Количината на протеини во едно јајце варира во зависност од големината, но според некои средни проценки, едно јајце со средна големина содржи 63 калории и 5,5 грама протеини, а во поголемите има 72 калории и 6,3 грама протеини.

Дневната потреба за протеини исто така зависи од неколку фактори, како телесната тежина и нивото на физичка активност, но средната проценка е дека 10 до 35% од вкупниот број на калории треба да доаѓа од протеините.

Жолчката содржи важни хранливи состојки како железо, витамини A, D, E и калиум, а протеините главно се содржат во белката.

Една белка содржи околу 4 грама протеини, додека во белката има околу 2,5.

Нутриционистите ги препорачуваат јајцата како важна храна за слабеење и додаваат дека исхраната богата со јајца не го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Ако ви се здосадени стандардните начини на готвење, како варени, јајца на око или кајгана, погледнете ги овие 20 нови рецепти што ќе внесат свежина во вашето мени, а вие ќе ја добиете потребната доза витамини и протеини што ја нудат јајцата.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Фит

Нов трик за слабеење: Путер во утринското кафе

Read more

Тренинг за почетници: 15 минути вежби за целото тело

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Спремни за новиот ден: 20 минути забрзан пилатес за активирање на сите мускули

Read more
 

Магазин

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе