Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Кинезите имаат луда идеја да го поврзат Егејското Море со Дунав за по оваа рута да се движат товарни бродови.

Идејата како идеја постои и нејзината реазлизација се разгледува. Она што Кинезите го замислуваат е значително проширување на реките Вардар и Морава кои би се направиле пловни за низ нив да можат да минуваат товарни бродови полни со кинеска роба.

Кина веќе одамна има многу вложено во пристаништата во Пиреја (Грција) и Трст (Италија) од каде нивната роба потоа се разнесува низ цела Европа. Проблемот е што потоа копнениот превоз низ Стариот континент е далеку помалку ефикасен отколку бродскиот. Камионите, возовите и авионите не можат да пренесат толку товар колку што може брод.

Затоа Кина бара начини како да отвори воден пат низ копнена Европа, а една од опциите е преку Вардар и Морава да се поврзе со Дунав. Тоа би било голем зафат со оглед на тоа што Вардар е многу плитка река, а за товарен брод да може да плови потребна е длабочина од најмалку 4 метри. Сепак, интересна замисла.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Чек дис аут

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more

Телохранителите на Роналдо се атракција во Манчестер

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе